Sobota, 12 října, 2024
magazin
HomeZáhradaModerný pes potrebuje modernú búdu. Vyrobte mu ju

Moderný pes potrebuje modernú búdu. Vyrobte mu ju

K modernému domu patrí moderný pes, a aj ten chce bývať, rovnako ako jeho pánikovia, v modernej búde. Inšpiráciu nám priniesli súťažiaci z reality show DREAM TEAM – Majstri dielne, ktorí príbytok pre chlpáča poňali ako dizajnovú záležitosť. Ukážeme vám, ako si váš vlastný príbytok pre domáceho maznáčika vyrobíte svojpomocne.

Výsledok sa bude páčiť vám aj vášmu hafanovi. Búdu môžete vytvoriť jednoduchú, a hlavne účelnú vďaka zateplenej konštrukcii. V jednoduchosti je sila. Pusťte sa do výroby búdy tvarom obyčajného kvádra so šikmou strechou. Hlavným stavebným prvkom sú drevené hranoly, preglejka a laty.

Najskôr si vytvorte dobrý plán stavby – nákres. Kostru môžu tvoriť drevené hranoly. V rohoch ich môžete spojiť preplátovaním alebo si prácu uľahčíte tesárskym kovaním – to sa k hranolom priskrutkuje skrutkami a vytvorí tak pevný spoj. Hrúbka samotných hranolov by mala zodpovedať hrúbke plánovanej izolácie – polystyrénu, ktorý by mal mať aspoň 5 až 6 cm.

Opláštenie vnútra búdy tvorí preglejková konštrukcia. Preglejka musí byť vodovzdorná, aby odolala vlhku. Preglejku môžete k hranolom pripevniť sponkovačkou. Nezabudnite na to, že kvalitná búda musí mať predsieň – tiež ju môžete vyrobiť z preglejky. Vo chvíli, keď je interiér búdy pobitý, môžete medzi trámiky vložiť izoláciu. Skvele sa na tento účel hodí obyčajný fasádny polystyrén.

Ľahko ho narežete ostrým odlamovacím nožom alebo pílkou. Izoláciu nemusíte dovnútra lepiť, stačí ju len vtlačiť medzi drevený rám. Vonkajšie opláštenie budovy zodpovedá moderným trendom. Spodnú časť podlahy môžete uzavrieť podbitím z paluboviek alebo vodovzdornou OSB doskou. Obvodový plášť búdy doplní drevené laty s niekoľkocentimetrovými rozostupmi.

Kostru búdy môžete vyrobiť z hranolov

Aby do izolácie búdy nezatekalo, musíte ešte pred montážou lát aplikovať na rám poistnú hydroizoláciu, ktorá zabráni stekaniu vody do polystyrénu a zároveň umožní odvádzanie prebytočnej vlhkosti z búdy. Dbajte na správnu orientáciu membrány – označenie rubovej a lícovej strany je na nej vyznačené. A pokiaľ nie, nájdete túto informáciu v priloženom technickom liste alebo v návode.

Laty je vhodné vyrobiť z smrekovcového dreva – v exteriéri dlho vydržia. Použiť môžete samozrejme aj smrek, ten má ale oveľa kratšiu životnosť a musí sa starostlivo ošetriť náterom. Laty natĺkajte tenkými klinčekmi a pozor, aby sa nerozštiepili – na konci je preto lepšie predvŕtať ich tenkým vrtákom. Pokiaľ sa chcete s konštrukciou naozaj vyhrať, môžete latím skosiť hrany, lepšie z nich potom bude odtekať dažďová voda. Zkosenie vyrobíte na stolnej píle s nakloneným rezným kotúčom.

Ďalšou dôležitou časťou stavby je strecha, ktorá musí byť odnímateľná, aby sa búda dobre čistila. Rovnako ako v prípade konštrukcie stien búdy aj tu bude hlavným stavebným prvkom drevo. Pomocou hranolov vytvorte rám pultovej strechy, vnútornú časť pobite preglejkou, vzniknutý priestor vyplňte polystyrénom a zákop vykonajte opäť preglejkou alebo OSB doskou.

Vnútro búdy je rozdelené na niekoľko častí

V prípade, že bude búda stáť na otvorenom daždi, je nutné strechu doplniť krytinou – môžete zvoliť napríklad tú, ktorú máte na rodinnom dome. Strechu vybavte pánty, aby sa dala ľahko odklápať. A aby držala v otvorenej polohe, doplňte ju dištančnými popruhmi.

Určite je dobré, keď strechu navrhnete tak, aby mala presah. Voda bude odvádzaná mimo búdu, kde by neprospievala ani hafanovi, ani drevu. Samotná povrchová úprava búdy má viacero variantov – vnútro by malo byť natreté umývateľným lakom, ale zároveň takým, ktorý neuvoľňuje nebezpečné látky.

- Komerční sdělení -pr clanky

Najnovjše články