Vláda chce zošnurovať prácu z domu. Doplatia na to hlavne matky s malými deťmi
Bezpečnosť a starostlivosť o zamestnancov nadovšetko. Vo finále sa však opatrenia, ktoré majú zamestnanca chrániť, otočia práve proti nemu. Zatiaľ čo doteraz je práca z domu v podstate na dohode medzi zamestnávateľom a zamestnancom, návrh novely Zákonníka práce ju zaraďuje do škatuliek. Bude to znamenať koniec homeofficu?
Česká vláda je pravidelne kritizovaná za to, že máme jednu z najvyšších nezamestnaností matiek. Zamestnať ženu s malým dieťaťom je pre spoločnosť riziko, pretože nikdy nemá istotu, či dieťa nebude často choré.
Elegantným riešením je pre obe strany okrem skrátených úväzkov aj práca z domu. Samozrejme, nejde to u každej profesie – lekárka asi ťažko môže liečiť pacientov doma v obývačke, rovnako ako operátorke nemožno zriadiť doma malú súkromnú telefónnu ústredňu.
Avšak väčšinu kancelárskych prác je možné viac či menej dobre občas robiť doma, takže ide o častý a žiadaný benefit, ktorý firmy svojim zamestnancom ponúkajú.
Nič ich to nestojí, pracovník je vďačný a niekedy z domova zvládne urobiť viac ako v kancelárii. Možno aj preto, že má pocit, že vo chvíli, keď naňho nikto nevidí, môže si vedenie myslieť, že sa fláka. Pre obe strany je tak homeworking výhodný.
Potreba všetko zviazať pravidlami
Ministerstvo práce si ale po rokoch uvedomilo, že prax síce funguje dobre, ale nie je nijako ošetrená zákonom. V rámci preventívnych opatrení – teda aby nedochádzalo k vykorisťovaniu – navrhlo zmeny v bruselskom duchu. Komplikované, administratívne zaťažujúce, finančne náročné a vo finále škodiace.
Môže sa tak pokojne stať, že k ľuďom domov príde inšpekcia, aby zistila, či majú doma bezpečné pracovné prostredie. Máte doma ľahko plesnivé plastové okná? Hrozí pokuta pre zamestnávateľov.
Podľa ministerského návrhu nesmie byť človek pracujúci z domova nijako znevýhodnený. Takže ak majú jeho kolegovia v kancelárii fontánku, aby mali zaistený pitný režim, mal by mu ju zamestnávateľ teoreticky zaistiť aj doma. Absurdné, že?
Niektoré nariadenia sú pre veľké firmy pomerne jednoducho splniteľné. Služobné notebooky a telefóny sú väčšinou už štandard, výnimočné nie je ani zaistenie mobilného internetu. Malé firmy sa ale búria – počítač má doma už dnes každý, tak prečo by mali zaisťovať služobné?
Nákladov, ktoré pribudnú, je ale oveľa viac. Správne by totiž mali novo zamestnávatelia prispievať aj na elektrinu, internet a zaistiť softvér a kvalitný antivírus. Ideálne aj zriadiť VPN, aby informácie, ktoré prúdia medzi domovom a kanceláriou, boli úplne bezpečné a chránené.
Bez ponuky práce z domu nie sú starosti
Návrh je síce zatiaľ len v pripomienkovom konaní, ale už teraz sa objavujú reakcie, že sa na to firmy môžu vykašľať a radšej možnosť práce z domu zrušia. Bude menej starostí.
Lenže tiež menej práce pre matky s deťmi, zdravotne postihnutých a ľudí, ktorí často jazdia na služobné cesty. Bezpečie na pracovisku by totiž vzťahovalo okrem iného aj na kaviarne, kam si s notebookom sadnú… Čo na tom, že ministerstvo ide proti svojmu plánu uľahčiť ženám po materskej návrat do práce.
Jediné, proti čomu zatiaľ nikto neprotestuje, je povinnosť zaistiť človeku pracujúcemu z domova osobný kontakt s kolegami. Izolácia totiž pomaly ale iste lezie na mozog. Ako odsek tri upraveného paragrafu 317 splniť, je jednoduché. Stačí raz za čas usporiadať krčmové posedenie…
Pokiaľ však návrh predsa len dôjde až k podpisu prezidentom, pivka s ľuďmi, čo majú homeworking, budú asi výnimočná. Nebude totiž s kým piť…