Nemáte k dispozícii vlastnú záhradu? Aj tak sa môžete tešiť s množstvom zelene. Miniatúrnu záhradku si vytvoríte aj v byte vďaka závesným kvetináčom.
Ako v byte osadiť závesné kvetináče
Závesné kvetináče sa hodia nielen do exteriéru. Použiť ich môžete aj priamo v byte. Umiestniť ich možno prakticky na ľubovoľnú plochu u vás doma, či už vonku na plot, na terasu alebo balkón alebo na pergolu. V byte potom použijete jednoducho na stenu.
Primárne ich volia tí, ktorým nedostatok miesta v interiéri jednoducho nedovolí využívať klasické kvetináče a stavať ich na okno. Závesnými kvetináči je možné pokryť akýkoľvek vertikálny priestor.
Čím tieto kvetináče osadiť? Vybrať si môžete niektorých zástupcov druhov Epipremnum, Philodendron a Scindapsus. Ide o popínavé rastliny, ktorých výhodou je hlavne to, že sú nenáročné na pestovanie a rastú rýchlo.
Rovnako tak sa v závesnom kvetináči „páči“ šplhavicu alebo popínavému brečtanu. Veľmi nenáročnou izbovou rastlinou je aj zelenec chocholatý, ktorý neustále vytvára nové odnože. Pre začiatočníkov je ideálny aj Rhipsalis, po slovensky tiež vešiak. Do závesov sa všeobecne hodia sukulenty, ako je napríklad obľúbená pílea.
Čo by sme mali pri rastlinách zohľadniť
Vždy sa však musíme prispôsobiť aktuálnym parametrom prostredia. To znamená, že ak má byť kvetináč umiestnený v blízkosti okna, prípadne dokonca na priamom slnku, mali by sme si na pestovanie vybrať tie rastliny, ktorým také podmienky vyhovujú.
Dôležitá je aj dizajnová stránka. Predávajú sa aj špeciálne vreckáre alebo boxy, ktoré sú určené aj na pestovanie viacerých druhov naraz. Na steny sa tieto nádoby dajú zaujímavým spôsobom skladať. Z obyčajného múru tak môžete vytvoriť doslova zaujímavú zelenú galériu.
Tradičný plast pritom nie je jediné riešenie. Nádoby sa vyrábajú aj z prírodných materiálov, ako je kokosové vlákno. A pokiaľ by ste radi pri starostlivosti o svoje rastliny ušetrili čas, môžete navyše zvoliť aj samozavlažovacie alebo hydroponické systémy.