Pátek, 2 června, 2023
magazin
HomeBývanieAj malá kuchyňa môže byť praktická. Stačí na to trochu vtipu a...

Aj malá kuchyňa môže byť praktická. Stačí na to trochu vtipu a zmysel pre detail

Malá kuchyňa neznamená nutne oklamaná. Pokiaľ si budete počínať pri jej zariaďovaní múdro, využijete každý centimeter a nájdete vhodné, najlepšie multifunkčné spotrebiče, bude sa vám v nej variť rovnako pohodlne, ako vo veľkej.

Pri zariaďovaní malého bytu musíte mať na pamäti slovíčko efektivita. Samozrejme sa nezaobídete bez kompromisov a niekedy budete musieť voliť, čo je pre vás prednejšie, ale to môže byť nakoniec na prospech, pretože v byte tak budete mať len veci, ktoré naozaj potrebujete.

A to platí aj o zariaďovaní malej kuchyne. Snažte sa ju usporiadať tak, aby ste mali všetko po ruke a aby vám nič neprekážalo v pohybe po miestnosti.

DODRŽTE OSVEDČENÉ ROZVRŽENIE KUCHYNE
Už je asi všeobecne známy fakt, že ak má byť kuchyňa účelná a funkčná, treba ju pomyselne rozdeliť na niekoľko častí. V jednej by mali byť pohromade zásoby, tzn. chladnička a potravinová skriňa alebo špajza. Druhá slúži na umývanie a prípravu jedál, takže by sa tam mali zmestiť pracovná plocha, drez a prípadne umývačka. Do tretej zóny umiestnite varnú dosku, rúru, mikrovlnku, odsávač pár, príp. kávovar a ďalšie spotrebiče.

Tieto plochy tvoria tzv. pracovný trojuholník, v ktorom by vám malo stačiť pár krokov na premiestňovanie z jednej zóny do druhej alebo len pootočenie. A keď sa vám podarí tento praktický trojuholník vytvoriť v malej kuchyni, budete mať zaručene všetko potrebné po ruke a pri varení sa aj vďaka obmedzenému priestoru aspoň veľmi nenabeháte.


Zmierte sa s tým, že nebudete mať v kuchyni žiadne zbytočnosti. Jednoznačne sa zamerajte na funkčnosť a pohodlie. Predmety, ktoré často používate, dajte na ľahko dostupné miesta, napríklad do prvého poschodia horných skriniek linky alebo do priestoru pod pracovnú dosku. Zamyslite sa nad tým, čo sa dá zavesiť na stenu, ideálne pod horné skrinky alebo čo si môžete dať priamo na otvorené poličky v linke.

Osvedčeným tipom sú nielen rôzne škrabky, nože, varešky a zberačky zavesené na madielku pod linkou, ale aj panvice alebo rajnice zavesené od stropu.

Vyššie poschodia horných skriniek a zásuvky pri podlahe využite na uskladnenie vecí, ktoré používate len občas, ako sú napríklad veľkonočné a vianočné formy. Čas od času riad preberte a to, ktoré nepoužívate, bez váhania vyraďte.

Napriek tomu, že sú dizajnové kuchynské spotrebiče skvelou ozdobou pracovných dosiek, kúpte si iba tie, ktoré zvládajú niekoľko činností naraz. Možno nebudú tak reprezentatívne, ako by ste si priali, ale zato vám ušetria veľa miesta.

Pri zariaďovaní malej kuchyne, hrá rolu naozaj každý detail. Oplatí sa skutočne šetriť centimeter k centimetru. Pomôžu vám v tom napríklad posuvné dvierka pri kuchynskej linke alebo výsuvné police. Budú sa vám tiež hodiť rôzne závesné systémy na pokrievky a ďalšie drobnosti, ktoré sa dajú upevniť zvnútra na dvierka alebo na bok linky.

Časť linky pod pracovnou doskou môžete nahradiť plne výsuvnými veľkými šuplíkmi, do ktorých sa vám budú veci pohodlnejšie skladať. Na zväčšenie pracovnej plochy poslúži praktický kryt na varnú dosku a drez.

- Komerční sdělení -pr clanky

Najnovjše články