Čtvrtek, 18 dubna, 2024
magazin
HomeHobbyAké sú výhody OSB dosiek a ako ich rezať?

Aké sú výhody OSB dosiek a ako ich rezať?

Pod skratkou OSB dosky sa ukrýva moderný stavebný materiál, ktorý by čeština najlepšie popísala ako viacvrstvovú dosku z drevených triesok. Aké má taký materiál vlastnosti, kde sa dá využiť a ako s ním manipulovať, keď ho chcete napríklad narezať? To všetko sa dozviete v článku, ktorý sme tomuto v súčasnosti populárnemu materiálu venovali.

Čo znamená OSB?
OSB dosky (oriented strand board) sú relatívne tenké drevené dosky najrôznejších formátov, ktoré sú najčastejšie vyrobené z tenkých triesok kvalitného ihličnatého dreva, napríklad z borovice. Triesky sa za vysokého tlaku a teploty lisujú spolu so špeciálnou emulziou. Tento proces im dodáva ich špecifické vlastnosti. OSB dosky majú všestranné využitie, a to ako vo vnútri domu, tak na záhrade. Navyše sú cenovo ľahko dostupné. Práve to z nich robí takmer ideálny stavebný materiál, s ktorého rezaním a úpravou si bez väčších ťažkostí poradia aj domáci majstri.

OSB dosky majú veľa výhod. Sú pevné, odolné a zároveň sa s nimi dá skvele pracovať

Prečo pri výbere siahnuť práve po OSB doskách? Okrem nízkej ceny v porovnaní s ostatnými stavebnými materiálmi sú dosky z drevenej triesky tvarovo stále, až prekvapivo pevné v tlaku aj ťahu a tiež odolné proti vode a vlhkosti. Okrem toho, že sú veľmi pevné, sú tiež značne ohybné.

Ďalšou nespornou kategóriou výhod je nenáročná manipulácia s doskami – ľahko sa opracovávajú, ľahko režú, montujú a fixujú na mieste. Fakt, že majú dobré tepelnoizolačné vlastnosti a sú šetrné k životnému prostrediu, už je potom len malou čerešničkou na torte.

Kedy vybrať dosku z drevených triesok?
Ešte než si povieme, ako OSB dosky rezať, pozrieme sa na niekoľko príkladov ich vnútorného aj vonkajšieho využitia. V interiéroch sa drevená trieska hodí na steny drevostavieb, priečky murovaných domov alebo ako podbitie a uzavretie striech, podkroví a podkrovných priestorov.

Narezané OSB dosky majú veľa využití, a to nielen ako základný stavebný materiál pre drevostavby

Dosky sa dajú využiť aj na podlahu, na výrobu nábytku alebo ako dizajnový interiérový prvok. Vonku zase môžete z OSB dosiek postaviť najrôznejšie záhradné domčeky a búdy. Poslúži dobre aj ako dočasné zakrytie najrôznejších rozpracovaných stavieb a otvorov.

Vzhľad OSB dosiek má svoje kúzlo, a preto sa môžu stať aj dizajnovým prvkom

Na prvý pohľad sa môže zdať, že OSB dosky ľahko narežete ručne – bez použitia nejakej špeciálnej techniky alebo nástrojov. To je síce možné, ale rozhodne to nie je najvhodnejší postup. Na OSB dosku síce stačí zubatý nôž alebo píla, ale pri zlom zaobchádzaní hrozí, že dosku pri ručnom rezaní poškodíte, čím môžete nielen zhoršiť jej vzhľad, ale hlavne skrátiť jej životnosť a kvalitu.

Pokiaľ ale naozaj nemáte po ruke žiadny z elektrických prístrojov vhodných na rezanie lepených dosiek z drevotriesky, siahnite po píle s jemnými zubami a pri reze postupujte pomaly a plynulo.

Vodorovná poloha OSB dosky a dostatok priestoru sú základ
Veľký formát OSB dosiek môže byť pre manipuláciu s nimi a ich rezanie prekážkou. Počítajte teda s tým, že na rezanie OSB dosiek budete potrebovať dostatok miesta, či už na ponku v dielni, alebo na zemi na stavbe. Poslúžiť vám môže aj improvizovaný podstavec, napríklad z lešenárskych kôz.

Pokiaľ nemáte po ruke nič, z čoho by ste podstavec vyrobili, položte dosky aspoň na rovnako vysoké drevené klátiky. Medzi doskou a podlahou vznikne potrebná medzera na rezanie. Špalíčky samozrejme nesmú byť práve tam, kadiaľ následne povediete rez. Rezajte plynulo a bez prestávok uprostred rezu, tým sa vyhnete prípadným zubom a nerovnostiam.

Kotúčová píla dá OSB doskám formu
Asi najlepším nástrojom na rezanie OSB dosiek je takzvaný mafl alebo kotúčová píla. Kotúčová píla sa nestratí v žiadnej dielni. Podľa kotúča, ktorý použijete, s ňou totiž môžete rezať najrôznejšie materiály, samozrejme vrátane OSB dosiek. Mafl môže byť stolný alebo ručný, jeho základom je ale vždy okrúhly rezný kotúč a jeho pohon.

OSB dosky sa vždy najlepšie režú vo vodorovnej polohe, ktorá je vhodná aj na prácu s kotúčovou pílou. Ideálne kotúče sú potom tie s väčším počtom zubov, ktoré sú určené priamo na prácu s OSB doskami alebo drevom. Kotúčovú pílu držte pri práci vytočenú na vysoký výkon.

- Komerční sdělení -pr clanky

Najnovjše články