Pátek, 2 června, 2023
magazin
HomeRady a NávodyAko vybrať pelech pre šteňa

Ako vybrať pelech pre šteňa

Zaobstarali ste si psa? Jedna z vecí, ktorá by už mala byť doma pre novopečeného člena rodiny pripravená, je tiež vhodný pelech. Ako sa líši ten pre šteňa a dospelého psa?

Pelech pre šteňa voľte podľa materiálu a veľkosti

V prípade prvých pelechov pre šteňa je nutné vybrať odolný materiál. Aj tak je však úplne na mieste sa zmieriť s tým, že nejde o úplne rentabilnú investíciu: Hravé šteňa s najväčšou pravdepodobnosťou aj výrobok náležite pevný úspešne zlikviduje.

Vydávať za neho horibilné sumy tak určite nemusíte, postačí lacnejšia verzia. Aj v tomto prípade by sme mali zaobstarať pelech v zodpovedajúcej veľkosti. V príliš veľkom priestore sa pes nebude cítiť dobre, zabudnite tak radšej na myšlienku, že zaobstaráte už na začiatku rezervu.

Niektoré šteňatá väčšie pelechy síce tolerujú bez problémov. Iné si ale v takto naddimenovanom priestore nikdy nezvyknú a svoje útočisko ignorujú aj v čase, keď už by im podľa rozmerov malo bez problémov vyhovovať.

Skúsení psičkári ďalej odporúčajú ako prvý pelech ten plastový, ktorý mäkko vystelete. Iní však radia klasické látkové pelechy pre psa, ktoré sú obľúbeným riešením aj neskôr. Ratanové či prútené prevedenie pre šteňa naopak určite nie je vhodné.

Záleží aj na tvare a prevedení

Rovnako záleží na tom, kam plánujete pelech dať. Pokiaľ to bude v chladnejšom priestore, určite je vhodné zakúpiť prevedenie s okrajmi, ktoré chránia pred prievanom. Vo vykúrených miestnostiach je potom možné voliť hranaté i oválne pelechy, prípadne aj prevedenie bez okrajov.

Pes, ktorý má skôr introvertnú povahu, môže oceniť aj textilný kukaň. Toto prevedenie sa podobá verziám pre mačky a poskytuje zvieraťu súkromie. Avšak pozor, nech už má pelech akúkoľvek podobu, vždy by malo ísť o výsostné psie územie, kde ho nebudeme rušiť. To platí najmä pre deti, ktoré by mali rešpektovať, že pes sa teraz hrať určite nechce.

Posledným kritériom je údržba. Ani dostatočne odolný pelech sa čas od času nezaobíde bez vašej starostlivosti. Textilný materiál by malo byť minimálne možné utrieť. V ideálnom prípade zvoľte prateľný poťah.

- Komerční sdělení -pr clanky

Najnovjše články