Pátek, 2 června, 2023
magazin
HomeBývanieDom a záhrada po zime: Na toto sa musíte pripraviť

Dom a záhrada po zime: Na toto sa musíte pripraviť

Prísľub jari, novej sily, dlhších dní a príjemnejšieho žitia v sebe vždy prináša aj povinnosti, s ktorými treba v dome a v záhrade rátať. Čo vás tento rok neminie a ako môžete už na jar začať šetriť na zimu?

Veľké upratovanie, opravy a prípravy nás na jar nečakajú len vnútri, ale aj na dome a okolo neho.

Len čo to počasie dovolí, treba sa na dom pozrieť zhora. Ako prvé je totiž potrebné skontrolovať strechu a následne obvodové múry. Nie sú niekde prasklinky, pukliny, priesaky, poškodený vrchný plášť strechy?

„Vlhkosť a mráz dokážu práve na týchto častiach napáchať najväčšie škody. Ak ich však odhalíme včas, dajú sa zvyčajne relatívne jednoducho opraviť, aby nenarobili ešte väčšie problémy, keď už bude oprava náročnejšia aj drahšia,“ vysvetľuje odborník na stavby a rekonštrukcie Branislav Augustín zo Sika.

Strecha sa dá vizuálne skontrolovať aj počas čistenia žľabov a odkvapových rúr, čo je v poradí druhý najdôležitejší krok údržby domu po zime. Napadané lístie a iné mechanické prekážky môžu ríny upchávať a voda potom nie je odvádzaná správne tak, aby nepoškodzovala stavbu.

„Ak nájdete miesto, kde presakuje plochá strecha, netreba opravovať celý strešný izolačný plášť. Stačí si vybrať jednozložkovú tekutú polyuretánovú hydroizolačnú membránu aktivovanú vlhkosťou, ktorá sa dá aplikovať na starú vrstvu hydroizolácie jednoducho valčekom a ktorá dokáže prekrývať trhliny (tzv. MTC systém). Nepotrebujete žiadne klampiarske zručnosti, teplovzdušnú pištoľ či iné špeciálne náradie. Takúto opravu zvládne aj priemerne šikovný domáci majster za predpokladu, že dodrží jednoduché aplikačné postupy. S opravou navlhnutého muriva však odporúčam obrátiť sa na odborníkov,“ radí B. Augustín.

Pretože murivo treba nielen vysušiť a následne opraviť, ale dôležité je aj nájsť zdroj vlhnutia.

Späť na zem

Tretím krokom je kontrola spodných častí domu, izolácie a toho, či do základov neprenikla vlhkosť. „Odporúčam byť v tejto kontrole dôsledný. Navlhnuté múry postupne vážne poškodzujú celú stavbu, znehodnocujú ju, nehovoriac o tom, že zvyšujú náklady na kúrenie, ktoré v súčasnej dobe určite nie sú nízke,“ pokračuje odborník zo Sika.

Vedeli ste, že zlá, poškodená alebo neexistujúca hydroizolácia a tepelná izolácia spodných častí domu zvyšuje náklady na kúrenie až o tretinu? Preto sa určite (nielen na jar) oplatí venovať pozornosť tejto časti domu a v prípade potreby v harmonograme prác a v rodinnom rozpočte naplánovať odizolovanie. S modernými technológiami, akou je napríklad striekaná kanadská pena, sa to dá zvládnuť aj za jediný deň.

Po kontrole základov domu sa odporúča po zime zhodnotiť stav múrov a plotov. Nie sú poškodené, navlhnuté, nepotrebujú nový náter?

Záhrada nie je len o trávniku

V záhrade treba po zime vizuálne skontrolovať všetky chodníky, schody, terasu, nábytok, doplnky a dreviny.

Betónové plochy sa odporúča spláchnuť miernym prúdom vody z hadice, na väčšie špinavé plochy treba použiť aj kefu. Betón sa nikdy nečistí chemikáliami a ak sú na ňom trhliny, do jarného zoznamu pribudla ďalšia vec, ktorú treba riešiť.

Dôkladnú kontrolu si vyžaduje bazén a plochy okolo neho. Čistenie bazéna ešte niekoľko týždňov počká, teraz je dôležité skontrolovať prípadné praskliny a inú degradáciu materiálu.

„Na akékoľvek jarné opravy domu, bazéna alebo iných stavieb v záhrade je rozumné využiť systémové riešenia, teda materiály, ktorých komponenty – stavebná chémia, stavebné materiály, stavebné prvky – spolu dokonale spolupracujú. Tým sa dá dosiahnuť synergický efekt, ktorý prináša bezchybný výsledok pri minimálnej námahe,“ radí B. Augustín zo Sika.

Zeleni v záhrade sa tiež bude treba venovať systematicky – zostrihať kroviny, prerezať stromy a odstrániť z nich nebezpečné suché vetvy treba ešte skôr, ako rozkvitnú.

Trávnik bude po zime pravdepodobne potrebovať trochu oživenia. Najlepší spôsob je vertikutácia, vďaka ktorej vznikne priestor na nové a zdravé trávové steblá. Výhodou vertikutácie je aj zlepšenie prívodu vody a prísunu hnojiva.

Koniec kúrenia

Ak kúrite kozubom a už ho nebudete potrebovať, treba ho náležite zaopatriť. Zahŕňa to objednanie kominára na vyčistenie komína a kontrolu spalinových ciest. Po tom, ako svoju prácu urobí, treba dôkladne vyčistiť kozub a komín uzavrieť. Stačí jednoducho zatvoriť komínovú klapku, na čo však mnohí zabúdajú.

Bez ohľadu na to, či ste si v zime klimatizáciou dokurovali alebo jej čas príde až počas horúcich letných dní, na jar je vhodné klimatizačnú jednotku skontrolovať a vyčistiť ju. Buď svojpomocne, alebo odborne.

Príprava na ďalšiu zimu

Jedna zima sa sotva skončila, kto by myslel na ďalšiu?! Každý dobrý gazda. Ostatné vykurovacie obdobie nás presvedčilo o tom, že je výhodné mať viacero nezávislých zdrojov kúrenia, ktoré používame podľa toho, ktorý zdroj je práve najdostupnejší a najekonomickejší.

Preto je na jar vhodný čas naplánovať a dorobiť aspoň jeden ďalší zdroj, či už to bude infrapanel, kozub, pec, klimatizačná jednotka alebo náročnejšia, ale efektívna rekuperácia či fotovoltika.

„Pred rokmi sa medzi ľuďmi šírili mýty o tom, že solárny panel za svoju životnosť nevyprodukuje toľko elektriny, ako je potrebné na jeho výrobu a recykláciu. Našťastie sa tieto názory ani zďaleka nezakladajú na pravde – panel vyprodukuje túto energiu za menej ako rok, takže ide o skutočne efektívny a zelený zdroj energie,“ vysvetlil Ing. Michal Kolimár, riaditeľ Strediska distribúcie energií v spoločnosti PPA Power DS, s. r. o.

Jarných prác okolo domu je naozaj dosť, ale vďaka prívalu energie a prísľubu nových nádejí, ktorých sme na jar plní, to pôjde hravo. A oddych v rozkvitnutej jarnej záhrade bude príjemne zaslúžený.

- Komerční sdělení -pr clanky

Najnovjše články