Pondělí, 5 prosince, 2022
magazin
HomeRady a NávodyKvôli strachu z koronavírusu v karanténe? Ako prežiť nariadený homeoffice a nezblázniť...

Kvôli strachu z koronavírusu v karanténe? Ako prežiť nariadený homeoffice a nezblázniť sa

Kvôli strachu z koronavírusu v karanténe? Ako prežiť nariadený homeoffice a nezblázniť sa
Homeoffice má svoje nástrahy, treba riziko, že celý deň nevyleziete z pyžamá
Možnosť práce z domu býva jedným z najčastejších benefitov, ktorí zamestnávatelia ponúkajú. Nie každý ale vie homeoffice oceniť a sústredí sa lepšie v kancelárii. Lenže čo robiť, keď ho máte nariadený – napríklad kvôli návratu z rizikovej oblasti, v ktorej sa vyskytuje väčší počet nakazených koronavirom?

Jedna lyžovačka v Taliansku a dva týždne nesmiete do práce. Koronavírus Covid-19, ktorý sa šíri po svete, dokáže upútať k domácemu počítaču aj tých, ktorí majú radi svoje miesto pri stole v kancelárii. Samozrejme, nie každá práca sa dá vykonávať z domova, ale prečo si brať neschopnosť, keď stačí vstať, urobiť si kávu a zapnúť počítač v pokoji z domova… Homeoffice však so sebou prináša množstvo nástrah, najmä v podobe menšieho sústredenia a nižšej výkonnosti. Ako sa tomu účinne brániť?

Prezlečte sa
Je lákavé sadnúť k počítaču ešte v pyžame, alebo si dokonca vziať notebook do postele. Ale vo chvíli, keď máte oblečenie určené na spánok, je oveľa ťažšie naštartovať mozog, pretože má pocit, že je ešte noc, prípadne ranné leňošenie. Takže vstaňte, osprchujte sa, naraňajkujte sa a prezlečte sa. Nemusí to byť vyložene do kvádra, ale dávate tak mozgu signál, že sa ide do práce.

Vyhraďte si pracovný priestor
Aj keď je to lákavé, zabudnite na rozvalenie sa na gauči, v kresle alebo v posteli. Pokiaľ nemáte priamo pracovný stôl, radšej obsaďte konferenčný stolík, prípadne si vyhraďte kus jedálenského stola. Hlavné je jasne definovať časť domu, kde budete pracovať. Svoje (dočasné) pracovné miesto si uložte a odstráňte z jeho najbližšieho okolia rušivé elementy. Skúste zvyšok rodiny vysvetliť, že vás na tomto mieste nemajú rušiť. Aj keď v prípade, že máte malé deti, to bude asi náročné…

Choďte sa prejsť
Takto rada sa samozrejme netýka tých, ktorí majú nariadenú karanténu kvôli koronaviru. Pokiaľ ale pracujete z domu z iného dôvodu, je fajn každý deň aspoň treba na hodinku vypadnúť z domu a prísť medzi ľudí a nadýchať sa čerstvého vzduchu.

Zabudnite na televíziu
Musí u vás doma bežať nonstop televízia ako kulisa? Počas svojej pracovnej doby si tento zlozvyk odpustite. Vo svojej bežnej kancelárii aj televíziu pravdepodobne nemáte. Navyše so zapnutou televíziou, hoci v pozadí, nebudete nikdy takí výkonní ako v relatívnom tichu. Bude vás rozptyľovať, nieto ak vás program na chvíľu zaujme…

Pripravte si občerstvenie
V práci máte prestávku na obed, kuchynku treba na druhom konci poschodia, ale rozhodne nie pár metrov vedľa seba. Práca z domu je zradná v tom, že máte chladničku za chrbtom. Neustále pohriatie pre jedlo alebo aspoň „zobanie“ nielenže neprospieva vašej životospráve, ale navyše je ukážkovým príkladom prokrastinácie. Olovrant si teda pripravte dopredu, rovnako ako obed.

„Odpojte“ sa od domácnosti
Dodržujte svoju pracovnú dobu a počas nej skúste vytesniť, že ste doma. Z odskočenia si naplniť práčku sa môže behom pár chvíľ stať dlho odkladané párovanie ponožiek alebo utieranie prachu po celom dome. A práca stojí…

- Komerční sdělení -pr clanky

Najnovjše články