Pondělí, 6 února, 2023
magazin
HomeHobbyNa rezanie preglejky nepotrebujete viac ako vhodný nástroj

Na rezanie preglejky nepotrebujete viac ako vhodný nástroj

Neviete, čím odrezať preglejku tak, aby bol rez rýchly a kvalitný? Radi by ste použili bežný kotúč na drevo, ale nie ste si istí výsledkom? Potom ste na správnom mieste. Poradíme vám, čím preglejku najlepšie odrezať a aký pílový kotúč zvoliť. Práve ten je totiž pre kvalitný rez dôležitý – oveľa viac, než je potrebný výkon píly alebo hĺbka prierezu.

Na rezanie preglejky môžete samozrejme použiť akýkoľvek bežný pílový kotúč na drevo. Iste s ním preglejku naformátujete, ale výsledok rezu vás zrejme neuspokojí. Klasické kotúče režú výborne masív, pri delení preglejky alebo OSB dosiek ale vytvárajú nekvalitný rez. A to môže byť hlavne pri drahej stolárskej preglejke veľký problém.

Ako spoznať správny pílový kotúč na preglejku? Jednoducho – vhodnosť na delenie dyhovaných materiálov uvádza výrobca kotúča na jeho obale. Spravidla sa jedná o kotúče, ktoré majú viac zubov v porovnaní s tými, čo sa používajú na delenie masívu. Zuby majú aj inú geometriu, ktorá zaisťuje plynulejší rez. Presný počet zubov kotúča tu nemá zmysel uvádzať – líši sa totiž v závislosti od priemeru kotúča, a ten môže mať každý iný. Naozaj je preto jednoduchšie riadiť sa údajmi uvedenými na predajnom obale.

Na preglejku aj na masív
Pílové kotúče na preglejku a OSB dosky sú drahšie ako klasické prevedenie. Je to dané hlavne väčším počtom zubov, ktoré sú vybavené SK plátkami. Investícia sa vám ale určite oplatí. S kotúčom na preglejku totiž môžete rezať aj masívne drevo a možno vás prekvapí, ako čistý rez dosiahnete. Pri rezaní masívu kotúčom na preglejku musíte ale počítať s vyššou záťažou píly – aj tá je daná väčším počtom zubov pílového listu.

Čo keď nemáte kotúčovú pílu
Pokiaľ nemáte kotúčovú pílu, ale iba priamočiarku, nevadí. Aj priamočiarou pílou sa dá preglejka relatívne ľahko rezať. A podobne ako u mafla platí, že dôležitý je výber rezného nástroja – v tomto prípade rezného plátku. Výrobcovia ponúkajú špeciálne listy na rezanie preglejky. Rovnako ako pri kotúči sa líši počtom zubov a ich geometriou. Priamočiarka sa však hodí skôr pre tvarové rezy v preglejke, na pozdĺžne a priečne rezanie je vhodnejší maflík.

Použite vodiacu lištu alebo obyčajnú latu
Rezať preglejku len pomocou narysovanej čiary síce ide, ale málokedy bude rez rovný. Preto je lepšie upnúť mafl alebo priamočiarku na vodiacu lištu. Pokiaľ ju nemáte, nevadí. Rezať môžete pomocou rovnej laty (alebo palubovky), ktorú si na preglejku upnete stolárskymi svorkami. Pozor, aby sa pri delení preglejka neprehla a nezovrela pílový kotúč – preto si ju podložte drevenými hranolmi.

- Komerční sdělení -pr clanky

Najnovjše články