Sobota, 1 dubna, 2023
magazin
HomeBývanieMinimalizmus: Len toľko vecí, koľko požívate

Minimalizmus: Len toľko vecí, koľko požívate

Zvykli sme si zapĺňať obydlia množstvom vecí, ktoré ani nepotrebujeme. Vlastníme ich preto, že sa nám páči, máme k nim nostalgický vzťah alebo je nám ich ľúto ich vyhodiť. Minimalizmus ide opačným smerom – jeho filozofiou je zariadiť sa len tým, čo skutočne potrebujeme a používame. Je to oslobodzujúce.

Asi nikto sa necíti dobre v interiéri preplnenom vecami. Snáď preto sme sa inšpirovali ďaleko na východe tamojšími jednoduchými účelnými domami a vznikol minimalizmus. Nie je pravdou, že jednoducho a sporo zariadený interiér musí byť neútulný. Naopak, pôsobí ako symbol vycibrenejšieho štýlu bývania. Nepreplnené miestnosti prevzdušnia domov a pozitívne pôsobia na telo i ducha.

Tajomstvo fascinácie západného sveta východným interiérovým dizajnom nemusíte hľadať dlho. Minimalizmus je charakteristický svojim pokojom, mierom, priestorom a dôrazom na detaily. Jednoduchosť je v japonských interiéroch úplne kľúčovým pojmom av minimalizme je táto krajina skutočne najprv.

Japonský štýl kladie dôraz na nevyhnutné a odstraňuje všetko nadbytočné. Z priestorov vyžaruje pokoj a pozornosť je smerovaná iba k niekoľkým málo prítomným predmetom, ktorých úlohou je vyjadriť myšlienku.

Minimalizmus ako symbol moderného interiéru pracuje s harmóniou, ale nebráni s kontrastom. Svetlo, množstvo miesta, neutrálne farby a kombinácia štýlov – to všetko sú prvky, ktoré udávajú minimalistickému vzhľadu jeho tón.

V minimalistickom interiéri majú prednosť prírodné materiály ako mramor, ľan, drevo alebo aj oceľ a sklo. Tie z minimalizmu robia filozofiu čistého dizajnu. Kombináciou týchto materiálov dosiahnete vzdušný priestor a vytvoríte vo svojom domove prirodzenú harmóniu, ktorá v žiadnom prípade nie je chladná, ale naopak vľúdna.

Biela, v malej miere čierna, odtiene šedej, antracit a prirodzeného dreva tvoria základnú paletu farieb minimalistického interiéru. Pre tento typ dekoru môže byť dokonalým plátnom aj podlaha – tieto farby nie sú určené iba na steny.

Minimalizmus sa nebráni so žiarivým farbám, ale len v malej miere, ako dynamický prvok, žiarivá kanka v zošite pedanta. Farebné doplnky a jemné pastelové farby mu prepožičiavajú hravosť a výsledný vzhľad interiéru vám dodá viac slobody, pokoja a priestoru pre kreativitu.

Pokiaľ vás minimalizmus oslovuje, ale bojíte sa prílišného chladu, zateplete ho drevenou podlahou. Tá dokáže zabývať každú izbu, hoci by jeho jediným zariadením bola stolička.

- Komerční sdělení -pr clanky

Najnovjše články