Pátek, 2 června, 2023
magazin
HomeZáhradaVyrobte si krmítko pre vtáctvo zo starej formy na bábovku

Vyrobte si krmítko pre vtáctvo zo starej formy na bábovku

V zime nezabudnite na kŕmenie drobných operencov. A pokiaľ nemáte kŕmidlo k dispozícii, prejdite sa na pôde. Napríklad tam nájdete starú formu na bábovku aj s pokrievkou. Ukážeme si, ako z nich také krmítko za pár minút vyrobiť.

Čo budete na výrobu kŕmidla potrebovať?
Pripravte si všetko potrebné. Okrem starej formy na bábovku a pokrievky zo starého hrnca budete na výrobu kŕmidla potrebovať oceľovú retiazku, štiepacie kliešte, krúžky na kľúče a vŕtačku. A aby ste mohli vyrobiť zmes pre vtáctvo, k tomu je potrebná masť a rôzne semienka, ako je slnečnica, proso, ovos a ďalšie.

Najprv si zmerajte, či má pokrievka približne rovnaký priemer ako forma. To je z dôvodu, aby do krmítka počas nevľúdneho počasia nepadal sneh. Potom vyvŕtajte tri otvory, a to rovnomerne od seba, ako do pokrievky, tak formy.

Ďalším krokom je navliekanie krúžkov na kľúče do vytvorených otvorov. Potom, čo máte krúžky na svojich miestach, vezmite si retiazku a pripravte z nej tri kusy s rovnakou dĺžkou. Na ich spodné konce upevnite formu, nad ňu potom pripevnite pokrievku. Nezabudnite na dostatočnú medzeru.

Posledná procedúra spočíva v príprave kŕmnej zmesi pre vtáctvo. Do roztavenej masti pridajte semená, ako je slnečnica, proso alebo ovos. Nechajte riadne vychladnúť a zaveste von, treba na strom.

A čo do kŕmidla nepatrí?
Nikdy nedávajte do krmítka to, čo vám zostane v kuchyni. Vtáctvu škodia jedlá slané, vyprážané, korenené, údené a predovšetkým pokazené potraviny. Nielen, že by ste opereným jedincom spôsobili zažívacie problémy, ale vtáky môžu aj uhynúť. A čo teda môžeme z kuchyne použiť? Určite sa nebojte vločiek, nasypte do kŕmidla strúhanku z neslaného pečiva, vyskúšajte trochu varenej ryže alebo zemiakov.

- Komerční sdělení -pr clanky

Najnovjše články