Neděle, 28 dubna, 2024
magazin
HomeRady a NávodyAko si zabezpečiť optimálnu vlhkosť vzduchu v domácnosti?

Ako si zabezpečiť optimálnu vlhkosť vzduchu v domácnosti?

Vlhkosť vzduchu je dôležitým faktorom, ktorý ovplyvňuje pohodlie ľudí. Vlhkosť a kondenzácia môžu taktiež ohrozovať zdravie, poškodiť povrchovú úpravu interiéru a zvýšiť náklady na vykurovanie. Preto je dôležité zabezpečiť optimálnu vlhkosť vzduchu.

Aká je optimálna vlhkosť vzduchu v byte?

Optimálna vlhkosť vzduchu v byte sa uvádza v percentách. Odporúčaná vlhkosť vzduchu je v zime 45 až 60 % a v lete od 40 do 55 %. Vždy by sa mala udržiavať na úrovni medzi 40 až 60 %, ktorá je pocitovo najpríjemnejšia a nezaťažuje váš organizmus.

Menšie výkyvy vlhkosti nemusia predstavovať problémy. Objavujú sa hlavne v kuchyni a kúpeľni po sprchovaní, praní či pri varení. Pri teplote vzduchu 20°C by však vlhkosť nemala prekročiť 60 %. Na druhej strane, ak doma nameriate hodnotu nižšiu ako 35 %, vzduch je príliš suchý.

Príčiny a riziká nadmernej vlhkosti

Vlhkosť vzniká bežnými činnosťami:

  • dýchanie
  • pranie
  • varenie
  • sprchovanie
  • spánok

S nadmernou vlhkosťou sú spojené aj isté riziká. Ide najmä o tvorbu plesní, hnijúce drevo a množenie roztočov. Môže negatívne vplývať aj na zdravie človeka, hlavne čo sa týka respiračných ochorení a rozvoj alergií či astmy.

Ako znížiť vlhkosť v domácnosti?

Pokiaľ máte v domácnosti vysoké hodnoty vlhkosti, mali by ste zapracovať na ich znížení. Docieliť to môžete rôznymi spôsobmi.

Odvlhčovač

Odvlhčovače sú určené na odstránenie vlhkosti zo vzduchu. Systém odvlhčovania funguje tak, že nasáva vlhký vzduch a ochladzuje vzduch na jeho rosný bod. To umožňuje vodnej pare kondenzovať a vytvárať vodu. Systém odvlhčovania sa snaží znížiť úroveň vlhkosti a vytvoriť zdravší a pohodlnejší byt.

Pravidelne vetrajte

Vzduch by ste mali nechať cirkulovať vašim domovom, aby ste sa vyhli zvýšenej vlhkosti. A to aj v zime. Stagnujúci vzduch môže tiež zhoršiť vlhkosť, pretože nedochádza k jeho uvoľňovaniu. Zvýšenie prúdenia vzduchu je potrebné, ale ponechanie okien otvorených príliš dlho môže potenciálne zvýšiť vnútornú vlhkosť.

Ventilátor v kúpeľni

V kúpeľniach by ste mali mať nainštalovaný odsávací ventilátor, ktorý je dostatočne výkonný, aby odviedol vlhký vzduch z miestnosti a odvetrával ho preč. Používajte ho počas, ale aj po sprche.

Digestor

Kuchyňa sú jednou z miestností v domácnosti, ktoré sú najviac ohrozené nadmernou vlhkosťou. Preto by kuchyňa mala obsahovať účinný odsávač pár, ktorý odstráni paru a výpary z varenia.

Používajte sušičku alebo sušte vonku

Kvalitné moderné práčky s možnosťou prania s vysokým odstreďovaním by nemali zanechávať bielizeň mokrú. Ale ak to vaša práčka robí, pred zavesením oblečenie vyžmýkajte. Počas leta je dobré zavesiť bielizeň vonku.

Rastliny, ktoré pohlcujú vlhkosť

Rastliny v byte môžu tiež pohltiť vlhkosť, znížiť teplotu alebo zaistiť čerstvý vzduch.

Príčiny a riziká nízkej vlhkosti

Čím viac v zime kúrite, tým je vzduch suchší. Keď kúrite radiátormi, môže sa stať, že vysušia vzduch až pod 40 %, čo určite nechcete. V tomto prípade je výhodou podlahového kúrenia udržiavanie vyššej vlhkosti oproti radiátorom.

Teplý vzduch totiž absorbuje viac vlhkosti, čoho dôsledkom je nižšia relatívna vlhkosť vzduchu. Je to aj jeden z dôvodov, prečo je práve v zimnom období vyšší výskyt respiračných infekcií, viróz i niektorých alergií.

Suchý vzduch pod 30 % nie je pre zdravie prospešný. Najčastejšie ho cítiť v zimnom období a prejavuje sa rôznymi príznakmi:

  • sliznica je vysušená a podráždená, dokonca môže dôjsť ku krvácaniu z nosa
  • svrbenie nosa
  • pocit suchých očí
  • škriabanie v hrdle
  • vysušená pokožka
  • vírenie prachu, ktoré je nevhodné pre alergikov a astmatikov

Ako zvýšiť vlhkosť v domácnosti?

Okrem vysokej vlhkosti vás môže trápiť aj tá nízka. Aj s ňou si môžete poradiť niekoľkými spôsobmi:

  • využite kvalitné vápenné omietky a interiérové farby na aktívnu reguláciu vlhkosti
  • počas chladných zimných dní neprekurujte domácnosť
  • po kúpeli alebo pri varení otvárajte dvere
  • zaobstarajte si izbové rastliny, ktoré pomôžu s reguláciou vlhkosti
  • investujte do kvalitného zvlhčovača vzduchu

Babská rada navyše: Moderné zvlhčovače vzduchu za čias našich babičiek určite neboli vecou, ktorou by domácnosti disponovali. V ich prípade sa na kúrenie pokladal mokrý uterák, ktorý tiež dokázal zvlhčiť vzduch v miestnosti.

Teplota a vlhkosť v byte spolu súvisia

Jedným z výrazných faktorov, ktorý ovplyvňuje vlhkosť v byte, je aj izbová teplota. V zime platí, že čím menej budete kúriť a čím nižšia bude teplota v byte, tým vyššia bude vlhkosť.

Tip: Správny spôsob kúrenia je dôležitý pre vlhkosť v domácnosti. A môže pôsobiť aj na zdravie človeka. Viete, aký spôsob kúrenia je najvhodnejší pre vaše zdravie?

Studený vzduch ako taký vlhkosť nedokáže absorbovať, takže by ste sa jej nezbavili ani vtedy, ak by ste pravidelne vetrali. Schopnosť pohltiť vlhkosť má iba zohriaty vzduch, preto treba byt dostatočne vykurovať. V lete funguje teplý vzduch z vonku tiež ako pohlcovač vlhkosti. Čím je teplejší, tým viac vodnej pary dokáže absorbovať.

Na prvý pohľad je zníženie teploty v byte jednoduchá záležitosť. Zamerať by ste sa mali na zníženie teploty bez toho, aby tým utrpela vlhkosť vzduchu. Pokles teploty by mal byť preto konštantný a stály bez výkyvov počas dňa alebo v noci. Malo by ísť o rovnováhu medzi utlmením kúrenia a pravidelným vetraním.

Podľa izieb by mala byť zdravá teplota nasledovná:

  • V obývačke môžete stráviť väčšiu časť dňa a ide o tzv. spoločenskú či dennú miestnosť. Ideálna teplota by mala byť od 20 do 21°C.
  • V kuchyni platí to isté ako v obývačke.
  • Najteplejším miestom v byte by mala byť kúpeľňa, kde sa odporúča 23 až 24°C.
  • Najchladnejším miestom bytu by mala byť spálňa, kde je zdravá izbová teplota okolo 18°C.

Teplota vody v radiátoroch

Na vlhkosť a teplotu v byte vplýva do veľkej miery spôsob kúrenia a teplota vykurovacieho média. Kým je podlahové kúrenie nízkoteplotné, v prípade radiátorov to až tak úplne neplatí.

Najvyššia teplota vody, ktorá vstupuje do radiátora, by mala byť 75°C. Odovzdaním časti svojho tepla vykurovaciemu telesu dochádza pri výstupe z neho k poklese teploty, štandardne je to na hodnotu 65°C alebo 60°C.

Rozdiel v teplote na vstupe a na výstupe vykurovacieho telesa sa nazýva tepelný spád. Po novom je tepelný spád navrhovaný práve v intervaloch 75/65 alebo 75/60. Prvé číslo označuje teplotu vody na vstupe, druhé zas teplotu vody na výstupe.

Michal Horváth, Obsahový špecialista na optimalizáciu webov z PoctiveSEO

- Komerční sdělení -pr clanky

Najnovjše články