Pátek, 2 června, 2023
magazin
HomeRady a NávodyVyrobte si praktickú stoličku s výklopným schodíkom

Vyrobte si praktickú stoličku s výklopným schodíkom

Riešite časté problémy, že nedosiahnete do väčších výšok, napríklad v kuchyni alebo šatníkovej skrini? Hľadáte praktickú pomôcku na uľahčenie, aby ste nemuseli zložito šplhať do výšok? Tak práve pre vás sme pripravili návod na výrobu stoličky s výklopným schodíkom.

Pripravte si všetko potrebné. Na výrobu stoličky budete potrebovať preglejku hrúbky 18 mm, na zavesenie stoličky a jej oporu potom bukovú tyčku s priemerom 15 mm. Pripravte si okružnú pílu, vŕtačku, priamočiaru pílu, pásovú brúsku, vrtáky, skrutkovacie bity a spojovací materiál. Na brúsenie potom budete potrebovať šmirgľový papier a pásovú brúsku.

Z drevotriesky si pripravte dva kusy o veľkosti 53 x 38 cm. Začnite zameraním bočníc, ktoré si na každej strane skoste o 7 cm okružnou pílou. Hrany upravených kusov potom ešte zabrúste brúsnym papierom.

Ďalším krokom je príprava na spojenie bočníc, čo realizujte štvoricou priečnic o rozmere 35 x 8 cm. Zadný horný kus bude na výšku, predné naležato, to z dôvodu, aby neprekážal pri vyklápaní schodíka. Miesta pre diery si označte ceruzkou a predvŕtajte, potom očistite stopy po ceruzke jemným šmirgľom. Priečnice zoskrutkujte s jednou bočnicou.

Umiestnenie priečnic na bočnici

Zamerajte si dĺžku osi na sklápanie schodíka. Vzhľadom na fakt, že šírka celej stoličky bude zhruba 37 cm, takto dlhé odrežte aj dve tyčky. Konce tyčiek zabrúste šmirgľom. Potom vyvŕtajte otvory v bočniciach a tyčky sem zaklepnite.

Tyčky zaklapneme do otvorov vyvŕtaných v bočniciach

Vezmite dvojicu kusov, ktoré vám ostali po úprave bočníc. Tie priložte k prvej bukovej tyčke a zamerajte, aká bude hĺbka schodíka. Malo by to byť okolo 21 cm, takže túto dvojicu dielov ešte mierne zakraťte. Stojny schodíka potom budú mať 24 cm, skosením okružnou pílou vytvoríte pravý uhol. Nezabudnite základným doskám ešte vyvŕtať otvory na zavesenie na bukovú tyčku uprostred stoličky.

Zmontovanie schodíka do jedného celku

Aby celý schodík držal pohromade, spojte pravú a ľavú časť priečnicí, ktorá je o 2 cm kratšia ako tie, ktoré ste použili na stoličke. Predvŕtajte si otvory a priečnicu priskrutkujte skrutkami.

Potom si vyskúšajte, či máte celý diel so schodíkom presne vyrobený a či sa bude bez problémov sklápať dovnútra stoličky. Následne celý komplet uzavrite druhou bočnicou, ktorú prichytíte skrutkami cez predvŕtané otvory.

Bočnicu zaklapnite a priskrutkujte

Predposledným krokom je montáž plochy schodíka, ktorého šírka bude zhruba 35 cm. Opäť je potrebné skrutkovať skrutky AKU skrutkovačom do predvŕtaných otvorov, aby sa doska neuštípla alebo inak nepoškodila.

Posledný krok spočíva v namontovaní sedátka, ktoré však v sebe môže mať otvor ako madlo. Výroba madla je jednoduchá, vyvŕtajte dve diery vŕtačkou s veľkým skrutkovačom a priestor medzi nimi prerežte priamočiarou pílou. Ešte riadne zabrúste vonkajšie rohy dosky pásovou brúskou. Nakoniec celú dosku prichyťte skrutkami a je hotovo!

- Komerční sdělení -pr clanky

Najnovjše články