Pátek, 2 června, 2023
magazin
HomeZáhradaVyrobte si vysoko funkčný dom pre psa

Vyrobte si vysoko funkčný dom pre psa

V siedmom dieli reality show DREAM TEAM – Majstri dielne bolo úlohou pre súťažiace tímy navrhnúť a vyrobiť dom pre psa. Pokiaľ máte na takýto kutilský projekt chuť aj vy, vyrobte si svoju vlastnú originálnu búdu pre psa podľa vášho návrhu. Pozrite sa na nasledujúce riadky, kde vám poradíme so stavbou krok za krokom.

Stavbu psej búdy, ktorá bude vyzerať skôr ako vysoko funkčný dom, nezačínajte bez riadneho nákresu a súpisu všetkého materiálu, náradia a pomôcok. Pripravte si všetko potrebné. Pre základný rám laty, výplňovým materiálom pre steny môžu byť drevotrieskové dosky. Nezabudnite, že budete potrebovať aj molitan a látku na ušitie rôzne veľkých pelechov.

Načrtnite si, ako by mohla búda vyzerať

Stavbu búdy začnite výrobou rámu dna. Ten môžete zhotoviť z lát a dosiek, ktoré narežete pokosovou pílou na potrebnú dĺžku. Dosky si ešte pred zoskrutkovaním skrutky do jedného celku len tak položte a pozrite sa, či je pôdorys naozaj dostatočný, väčšie plemená by nemusela mať dostatok priestoru a potom obydlia nebudú využívať.

Michal skúša, či je plocha dostatočná pre veľkého psa

Dno zoskrutkujte dohromady do jedného celku. Každú dosku priskrutkujte viac skrutkami, pretože sa potom konštrukcia nebude krútiť vplyvom vysychania dreva. Partnerku či manželku môžete požiadať, aby sa pustila do šitia pelechu. Využije molitan, vankúšovú zmes a látky. Vankúše a vankúše pre pohodlný psí pelech je lepšie šiť na šijacom stroji, spoje budú pevnejšie ako pri šití v ruke. Použite ale taký materiál, ktorý je buď umývateľný, alebo ho môžete vložiť do práčky a vyprať.

Gábina ušije psíkovi pohodlný pelech

Výroba domčeka pre psa pokračuje bočnými stenami. Na rám z lát pripevníte drevotrieskové dosky, ktoré narežete maflíkom. Dosky upevníte k latám sponkovačkou alebo priskrutkujete. Ak chcete urobiť domček dvojkomorový, stavte doprostred priečku. Komora, ktorá bude slúžiť na odpočinok psa, musí byť otvárateľná, jednu stenu (alebo jej časť) môžete upevniť na pánty. Pokiaľ má byť búda celoročne obývaná, pridajte zateplenie. Polystyrén pripevníte na stenu a zaklopíte slabou drevotrieskou.
Po zosadení všetkých stien k sebe vymerajte a narežte pokosovou pílou základ strechy. Obvodové steny zvonku pokryte palubovkami.

Steny môžete zatepliť

Do steny vo vstupnej časti si pripravte otvory na umiestnenie okna. Priamočiarou pílou vyrežte do steny vopred nameraný rozmer a zostavte okenný rám, ktorý vyrobíte z lát.
Ďalším krokom je dokončenie strechy. Po usadení dvoch dielov strechy, kedy sú časti nad oboma komorami domčeka mierne presadené, ich uchyťte na konštrukciu, potom si narežte priečne strešné laty pokosovou pílou a nakoniec ako krytinu použite napríklad strešné bitúmenové dosky. Narežte ich kmitacou pílou na potrebnú dĺžku a na strechu primontujte skrutky. Aby do strechy nezatekalo, vyrobte si zo zvyšku bitúmenu hrebenáč, ktorý pripevníte niekoľkými skrutkami.

Zasklite okno a primontujte ho k bočnej stene, v ktorej je pre neho výrez. Čelné steny, ktoré nie sú pokryté palubovkami, môžete natrieť farbami, ktoré ladia s vašim domom či záhradou. Aby nechýbala zóna na kŕmenie, vyrobte si držiak na misky. Vyrežte do širokej dosky dva otvory, túto dosku pripevnite do vstupnej časti a máte k dispozícii vysoko funkčnú dvojicu misiek na kŕmenie. A je hotovo!

- Komerční sdělení -pr clanky

Najnovjše články