Pátek, 2 června, 2023
magazin
HomeHobbyUľahčite si prácu v kuchyni. Vyrobte si praktický stojan na kuchárku

Uľahčite si prácu v kuchyni. Vyrobte si praktický stojan na kuchárku

Pri varení s pomocou kuchárky môžeme naraziť na problém. Máme dve naplno zamestnané ruky a kuchárku prečítame len pod určitým uhlom alebo musíme neustále odbiehať k protiľahlému stolu. Tomu je ale koniec, pretože dnes si vyrobíme na kuchárku jednoduchý a veľmi praktický stojan.

Pripravte si drevenú dosku, pokosovú a priamočiaru pílu, vŕtačku, kolíkovaciu sadu, stolárske svorky, lepidlo, lepiacu pásku, šmirgľový papier. Určite nezabudnite ceruzku a príslušenstvo na nameranie správnych dĺžok.

Prvým krokom je nameranie. Zamerajte si dĺžku chrbta stojančeka podľa veľkosti kuchárskych kníh, prípadne tu môže namiesto kuchárky stáť aj tablet, kde je recept v elektronickej forme. Okrem chrbta si namerajte aj dvojicu dosiek, ktorá vytvorí predný žliabok, v ktorom bude kuchárka alebo tablet stáť. A nezabudnite tiež na vhodnú zadnú oporu, napríklad v tvare trojuholníka.

Rezanie nevykonávajte ručnou pílou, ale najlepšie pokosovou pílou – vybavenou laserom, čo zaistí úplne presný rez. Nezabudnite použiť aj ochranné pomôcky, ako sú okuliare a rukavice. Narežte si všetky štyri diely.

Dosky režte pokosovou pílou s laserom

Potom si rozmyslite a zakreslite na chrbát stojana, do akého tvaru ho budete chcieť vytvarovať. Zaujímavou myšlienkou je napríklad tvar kuchynskej dosky. Aby sa pri rezaní drevo nestrapkalo, nakreslený tvar si oblepte lepiacou páskou a tvar vyrežte priamočiarou pílou.

Tvar stojančeka vyrežte priamočiarou pílou

Po vyrezaní tvaru zbavte dosku lepiacej pásky a vezmite si do ruky šmirgľový papier, s ktorým zabrúste všetky hrany. Brúsenie zbaví hrany otrepov aj drobných nerovností a okrem toho zabráni drobným poraneniam alebo vrazením triesok do rúk.

Vzhľadom na to, že je hrúbka dosiek na výrobu stojana malá, je nutné skrátiť kolíky na polovicu. Rozpolte ich ručnou pílkou a potom si vyvŕtajte otvory pre kolíky cez prípravok, vďaka ktorému ich budete mať presne uprostred. Aby ste vedeli, kde vŕtať na ďalšom diele vašej skladačky, označte si polohu dier kolíkovacími tŕňmi. Zovrite jednotlivé diely stolárskou svorkou voči pracovnej doske, aby sa vám otvory dobre vŕtali.

Potom prichádza na rad predposledná úloha, a tým je lepenie. Lepidlo natiahnite v podobe linky na všetky plochy, kde budú jednotlivé diely držať pohromade. Potom zatlčte kolíky a všetky časti spojte do jedného celku.

Prilepte zarážku

Úplne posledným krokom je fixácia stojana svorkami. Je to z dôvodu, aby všetky diely držali po zlepení dobre pri sebe. Nechajte stojanček takto odstáť jeden deň a potom už sa pustite do varenia s novou praktickou pomôckou. A je hotovo!

- Komerční sdělení -pr clanky

Najnovjše články